ODNAWIANIE MEBLI FORNIROWANYCH I LAMINOWANYCH

 

KROK 1 – STAN MEBLA I PRZYGOTOWANIE GO DO MALOWANIA

Jeśli mebel nie wymaga całkowitego rozkręcenia do dokładnego pomalowania go, upewnij się czy jest kompletny, a jego elementy połączone są stabilnie.
Jeśli wymaga rozkręcenia, oczywiście zrób to, rozkręcając go na najmniejsze możliwe fragmenty tj. nóżki, podłokietniki, blaty, fronty itp.

KROK 2 – OBRÓBKA POWIERZCHNI FORNIROWANYCH  I LAMINOWANYCH

MATOWIENIE:
Jednym z najważniejszych etapów odnawiania mebli jest przygotowanie powierzchni do malowania. Jeśli powłoki są nienaruszone wystarczy je zmatowić, aby usunąć wszelkie drobne zarysowania i nierówności a przede wszystkim zapewnić przyczepność pierwszej warstwie produktu. Dzięki temu pierwszą warstwę farby będzie można równo nałożyć i rozprowadzić, aby dokładnie pokryła powierzchnię.

Jeśli chcesz bardzo delikatnie zmatowić powierzchnię fornirowaną lub laminowaną, zrób to papierem o gradacji 120 (niektórzy zalecają nawet 150). Jeżeli jednak potrzebujesz mocniej zmatowić daną powierzchnię, wybierz niższą gradację – 100.

DELIKATNE SZLIFOWANIE:
Gdy wierzchnia warstwa forniru lub laminatu okaże się być grubsza, twardsza i bardziej zwarta – czyli trudniejsza do zmatowienia albo jest bardziej zniszczona i potrzebujesz nie tylko ją zmatować, ale delikatnie zeszlifować nadmiar niechcianej nawierzchni. Wówczas możesz skorzystać z niższych stopni gradacji papieru ściernego: 80 – w przypadku powierzchni fornirowanych i nawet 60 – w przypadku laminowanych.

 

Dla uzyskania pożądanego efektu estetycznego wskazane jest, aby po delikatnym przeszlifowaniu przy użyciu papierów o niższej gradacji (60-80), wygładzić na koniec powierzchnię papierem ściernym o granulacji 120-150.

Bardzo ważne, aby nie przesadzić z siłą nacisku i nadmiernym szlifowaniem: absolutnie nie należy zdzierać całej powierzchni do tzw. „gołej płyty”!  Pomalowanie powierzchni tak wykonanej na pewno nie przyniosłoby zadowalającego efektu wizualnego.

CZYSZCZENIE:
Po matowieniu lub szlifowaniu pamiętaj o dokładnym usunięciu pyłu, który nie powinien dostać się do farby. Powierzchnia przed malowaniem powinna być sucha, odtłuszczona i całkowicie czysta.

KROK 3 – WYBÓR ODPOWIEDNICH NARZĘDZI

Odsyłamy do wcześniejszego artykułu na naszym blogu: „Pędzel czy wałek, co wybrać do malowania”.

KROK 4 – MALOWANIE
Jeśli mebel będzie dość intensywnie używany warto przed malowaniem położyć grunt, który wzmocni przyczepność farby. Wybór jej rodzaju, zależy od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Dostępne są różnego rodzaju produkty: od mocno kryjących (Kredowa farba, Farba tablicowa) po transparentne (Bejca wodna, Wosk do bielenia, Lakierobejca do drewna).

Podczas malowania należy pamiętać o przestrzeganiu sposobu użycia danego produktu oraz wskazówek jakie podaje na etykiecie producent.

Najlepiej, aby w pierwszym kroku za pomocą małego pędzelka pokryć wszelkie zakamarki i trudno dostępne miejsca dla pędzla lub wałka, a następnie po tym przystąpić do malowania większych obszarów.

Pamiętaj, aby nie nakładać zbyt grubej pierwszej warstwy oraz dokładnie i równo ją rozprowadzić po całej powierzchni.

KROK 5 – ZABEZPIECZENIE

Mebel pomalowany Farbą Kredową lub Bejcą wodną należy zabezpieczyć i utrwalić warstwą lakieru lub wosku. Doskonale do tego sprawdzi się Wosk w Paście do Drewna lub Lakier Akrylowy Szybkoschnący w trzech typach wykończenia – głęboki mat, półmat lub połysk. Dodatkową zaletą takiej warstwy końcowej- wykończeniowej jest właśnie możliwość wyboru stopnia matowości, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać.