Odnawianie drewnianych mebli

Odnawianie mebli drewnianych stało się bardzo popularne. To najlepszy sposób na odświeżenie lub całkowitą ich przemianę. Choć każdy przypadek jest inny to warto się do tego dobrze przygotować.

KROK 1 – STAN MEBLA

Jeśli mebel nie wymaga całkowitego rozkręcenia upewnij się czy jest kompletny a jego elementy połączone są stabilnie.

Jeśli wymaga rozkręcenia, oczywiście zrób to, rozkręcając go na najmniejsze fragmenty tj. nóżki, podłokietniki, blaty, fronty itp.

KROK 2 – PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI

Matowienie

Jednym z najważniejszych etapów odnawiania mebli jest przygotowanie powierzchni do malowania. Jeśli powłoki są nienaruszone i trwałe wystarczy zmatowienie, które usuwa wszelkie drobne grudki, nierówności i zarysowania. Dzięki temu równo nałożysz już pierwszą warstwę produktu, który dokładnie pokryje powierzchnię.

Matowimy najczęściej papierem o gradacji 80-120.

Szlifowanie

Jeśli natomiast widoczne są ubytki, odpryski, łuszczący się lakier czy głębokie zarysowania konieczne będzie szlifowanie, czyli pozbycie się wszystkiego aż do surowego drewna. Może się to wydawać bardzo żmudne, ale jest konieczne dla uzyskania pożądanego estetycznego efektu. Po szlifowaniu warto wygładzić powierzchnię papierem ściernym o granulacji 180-200.

Czyszczenie

Po matowieniu lub szlifowaniu pamiętajmy o dokładnym usunięciu pyłu, który nie powinien dostać się do farby. Powierzchnia przed malowaniem powinna być sucha, odtłuszczona i całkowicie czysta.

KROK 3 – WYBÓR ODPOWIEDNICH NARZĘDZI

O tym już pisaliśmy, znajdziecie te informacje w temacie bloga „Pędzel czy wałek, co wybrać do malowania”.

https://colorit.pl/pedzel-czy-walek-co-wybrac-do-malowania/

KROK 4 – MALOWANIE

Jeśli mebel będzie dość intensywnie używany warto przed malowaniem położyć grunt, który wzmocni przyczepność farby. Wybór rodzaju farby, zależy od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Do wyboru mamy różnego rodzaju produkty od kryjących (Kredowa farba, Farba tablicowa) po transparentne (Bejca wodna – kup tutaj, Farba pastelowakup tutaj, Wosk do bielenia – kup tutaj, Lakierobejca do drewna – kup tutaj).

Podczas malowania należy pamiętać o przestrzeganiu sposobu użycia danego produktu oraz wskazówek jakie podaje na etykiecie producent.

Najlepiej, aby w pierwszym kroku za pomocą małego pędzelka pokryć wszelkie zakamarki i trudno dostępne miejsca dla pędzla lub wałka a następnie po tym przystąpić do malowania większych powierzchni.

Pamiętajmy, aby nie nakładać zbyt grubej pierwszej warstwy.

KROK 5 – ZABEZPIECZENIE (opcjonalne)

Pomalowany mebel Bejcą wodną czy Kredową farbą należy zabezpieczyć. Doskonale do tego sprawdzi się Wosk w paście do drewna lub Lakier akrylowy w trzech wykończeniach -głęboki mat, półmat lub połysk.