Gatunki drewna

Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Stosowane jest jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy. Swoją popularność zawdzięcza swej lekkości i wytrzymałości. Pomimo iż jest zastępowane tworzywami sztucznymi czy materiałami drewnopochodnymi nadal jest cenione, uniwersalne i nieprzemijające.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze gatunki drewna do tworzenia elementów konstrukcyjnych, wykończeniowych oraz mebli.

  1. DĄB EUROPEJSKI

Charakterystyczne dla drewna dębu są sęki-zazwyczaj małe, występujące licznie, wzbogacają jego rysunek. Kolorystyka – od beżowego, złotawego po bladoszary z ciemniejszym, brązowym, przerywanym deseniem słoi. Ma niejednolitą fakturę i wyraźne pory. Posiada bardzo dobre właściwości mechaniczne. Najczęściej służy do tworzenia blatów kuchennych oraz łazienkowych.  Z dębu można wykonać fronty mebli, boazerię, drzwi, schody i podłogi.

  1. JESION

Drewno jesionu jest idealnym materiałem do produkcji mebli. Posiada piękną barwę, strukturę i twardość zbliżoną do dębu. Charakterystyczne dla drewna jesionu jest zróżnicowanie kolorystyczne- od jasnożółtej i ciemnożółtej po jasnobrązową. Tarcica jesionowa jest dwubarwna, ma odcienie znacznie się od siebie różniące.

Uwaga! Jego trwałość i odporność na wilgoć jest niska, dlatego nadaje się głównie na meble użytkowane w suchych pomieszczeniach.

  1. BUK

Cechuje się jednolitą budową i równomierną strukturą, która sprzyja bejcowaniu i lakierowaniu. Drewno ma barwę od jasno-różowej do czerwonawej. W meblarstwie jest doceniane ze względu na łatwą obróbkę skrawania i gięcia. Buk to gatunek drewna, który sprawdza się do produkcji parkietu oraz mebli giętych, takich jak krzesła i fotele jak również może być wykorzystany w łazienkach.

  1. SOSNA

Drewno sosnowe odznacza się jasną, biało-żółtą barwą i delikatnym usłojeniem. Jest najpopularniejszym materiałem stosowanym zarówno w budownictwie, jak i meblarstwie. W meblarstwie znajduje zastosowanie tam, gdzie wymagania odnośnie wytrzymałości nie są zbyt wysokie, począwszy od łóżek a skończywszy na frontach meblowych. Przez podatność na nasycenie łatwo pokryć je farbą co pozwala na zabarwienie niemal na każdy kolor. W budownictwie drewno sosny jest odpowiednie na cele konstrukcyjne, stolarkę okienną, drzwiową, podłogi czy elementy elewacji zewnętrznej. 

  1. ORZECH

Drewno ma kolor od jasno-szarego, poprzez brązowe do brązowo-czarnego. Charakteryzuje się dużymi walorami estetycznymi pięknym usłojeniem i ciepłą barwą, które sprawiają, że jest bardzo cenione w branży meblarskiej i wnętrzarskiej. Jest dobrym surowcem do produkcji mebli, drzwi, podłóg czy boazerii.

  1. MODRZEW

Modrzew charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, jest jednym z najtrwalszych gatunków drewna. Jest drzewem silnie żywicznym, lecz kiedy drzewo jest dobrze wysuszone nie ma problemów z wyciekaniem żywicy. Drewno modrzewia jest bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne; jest wodoodporne, nie ulega zagrzybieniu i gniciu. Wymienione atrybuty wpływają na jego powszechne zastosowanie w budownictwie – jest wykorzystywane jako drewno tarasowe, elewacyjne, konstrukcyjne, materiał stolarki okiennej i drzwiowej.