Drewniana boazeria w domu

Drewniana boazeria jeszcze niedawno pełna skojarzeń z poprzednią epoką. Dziś najefektowniej prezentuje się w wystroju prowansalskim, skandynawskim czy rustykalnym. Wybarwiona na biało stanowi znakomite, subtelne tło dla mebli i dodatków, takich jak dekoracje czy praktyczne akcesoria.

CO WARTO WIEDZIEĆ

Boazerię wykonuje się właściwie ze wszystkich gatunków drewna. Drewno pod postacią boazerii czy desek na ścianach dodaje wnętrzom szczególnej przytulności, a jednocześnie znakomicie je ociepla i poprawia akustykę. Warto postawić na gatunki drewna stabilne takie jak: dąb, jesion czy drewno egzotyczne (mareabu, iroko), które są bardziej odporne na zmiany temperatur oraz wilgoć. Boazeria świetnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu: salonie, sypialni, przedpokoju, kuchni czy łazience.

BOAZERIA W STYLU SKANDYNAWSKIM

… jeśli styl skandynawski, to przede wszystkim boazeria wykonana z dobrego drewna. Nie wygląda ona klasycznie – jest bardziej nowoczesna, gdyż pomalowana na biało. I to właśnie biel rozświetla i optycznie powiększa wnętrze, jednocześnie dodając mu stylu.

JAK ODNOWIĆ DREWNIANĄ BOAZERIĘ

Potrzebne będą:

  • Szlifierka ręczna lub papier ścierny grubo i drobnoziarnisty,
  • Szpachlówka do drewna,
  • Pędzel,
  • Lakierobejca do drewna Colorit (brzoza), Kredowa farba do drewna (alabastrowy) + Lakier akrylowy do drewna Colorit lub Pastelowa farba do drewna Colorit (śnieżna biel).

W pierwszym kroku należy usunąć z drewna stary lakier za pomocą szlifierki lub papieru ściernego o grubym ziarnie tak, aby odsłonić surowe drewno. Do usunięcia powłoki i wierzchniej warstwy drewna używa się kilku rodzajów papieru ściernego: pierwsze szlifowanie – P 20-40, drugie – P 80-100, finalne – P 120-140.

Po wyszlifowaniu warto przyjrzeć się deskom, czy nie ma w nich ubytków lub niewielkich dziur. Jeśli są, można je uzupełnić szpachlówką do drewna i ponownie wyszlifować powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.

Kolejny krok to malowanie boazerii. Doskonale nadaje się do tego Lakierobejca do drewna w kolorze – brzoza. Tworzy bardzo trwałą półtransparentną powłokę o satynowym wykończeniu. Nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Drugi wariant to Kredowa farba do drewna w kolorze – alabaster. Mocno kryjąca, super matowa, lecz wymagająca pokrycia warstwą ochronną np. Lakierem akrylowym do drewna Colorit. Trzecia propozycja to Pastelowa farba do drewna w kolorze – śnieżna biel. Nadaje powierzchniom satynowe, transparentne wykończenie a jej nowoczesna formuła zapewnia ochronę przed wodą i plamami.

drewniana boazeria- sypialnia