Pędzel czy wałek-co wybrać do malowania drewna

Wybór odpowiedniego narzędzia to podstawa malowania – zarówno pędzel jak i wałek muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju produktu jakim będziemy malować. Zapraszamy do lektury.

PĘDZEL

W zależności od rodzaju włosia wyróżniamy pędzle:

  • NATURALNE (z naturalnego włosia) do nakładania produktów na bazie rozpuszczalników. Nie nadają się do farb wodorozcieńczalnych, gdyż zbyt łatwo pochłaniają wodę. Pędzle z włosia naturalnego pomagają równomiernie rozprowadzać farbę.
  • SYNTETYCZNE (np. nylonowo-poliestrowe) do nakładania farb wodnych, które pozwalają na lepsze rozprowadzanie farb na gładkich powierzchniach. Włókna sztuczne mają tę zaletę, że nie pęcznieją pod wpływem wody.
  • MIESZANE (z włosia naturalnego i włókien przemysłowych) przeznaczone zarówno do malowania lakierami, bejcami, impregnatami, lakierobejcami jak i farbami wodnymi oraz olejnymi.

Pamiętaj!

Nabierając farbę na pędzel zanurzamy go jedynie na około 1/3 długości włosia.

Przy zakupie pędzla musimy sprawdzić czy włosie nie wypada, czy jest gęste, czy włókna są równie gęste na całej długości.

Podczas malowania wykonujmy długie pociągnięcia wzdłuż słojów. Nie dociskajmy pędzla, ponieważ mogą przez to powstać smugi.

WAŁEK

Wałki możemy podzielić na:

  • WAŁKI Z POSZYCIEM NATURALNYM – wykonane z weluru (mieszanina wełny i włókien syntetycznych),wełny lub gąbki poliestrowej. Te welurowe o krótszym włosiu nie pozostawiają smug. Wałki z włosiem naturalnym sprawdzą się do farb na bazie rozpuszczalnika
  • WAŁKI Z POSZYCIEM SZTUCZNYM – wymienimy wśród nich najbardziej trwałe czyli nylonowe, a następnie z gąbki poliestrowej (o większych otworach) i mikrofibrę. Wałki z runem nylonowym i poliestrowym nie chłoną wody, dlatego świetnie współpracują z preparatami wodorozcieńczalnymi.

Pamiętaj!

Przed rozpoczęciem malowania oczyśćmy wałek z zabrudzeń, drobinek kurzu czy nitek, np. za pomocą rolki do ubrań.

Nabierając produkt, należy zamoczyć z nim tylko spód wałka.

Nie należy dociskać wałka zbyt mocno ponieważ mogą pojawić się na powierzchni  odciśnięte brzegi wałka.

Podsumowując, zawsze wybierajmy narzędzie, które usprawni i uprzyjemni nam pracę!