Drewno w łazience

Drewno to naturalny surowiec który ociepla pomieszczenia. Doskonale przełamuje chłód ceramiki, kamienia, chromu i  szkła. W łazience jednak musi zmierzyć się ze specyficznym mikroklimatem czyli obecnością wody, dużą wilgotnością oraz wahaniem temperatur.


Drewno w łazience i marur

Jakie zatem gatunki drewna wybrać ?

Jedną z najważniejszych cech jest współczynnik skurczu przedstawiany w procentach. Dzięki niemu drewno pozostaje odporne na wyginanie, odkształcanie i pękanie. Dlatego też, im wyższy procent, tym drewno jest bardziej skłonne do odkształceń.

Najlepiej wybrać drewno egzotyczne, które zawiera duże ilości żywic, olejków naturalnych i garbników, dzięki czemu jest bardzo twarde i ma niski współczynnik skurczu.

Popularne drewna stosowane w łazienkach to:

Dąb, wiąz, jesion, buk, a także modrzew oraz gatunki egzotyczne teak, tali, merbau, jatoba, wenge czy iroko.

Aranżacje

Łazienka może zaskakiwać drewnianymi ścianami, meblami czy dodatkami. To od nas zależy w jakim stylu zaaranżujemy wnętrze. Może ono nawiązywać do stylu śródziemnomorskiego, rustykalnego czy industrialnego.


Drewno w łazience

Olejowanie – najlepsze!

Nawet najbardziej wytrzymałe drewno wymaga właściwej ochrony i pielęgnacji. Do zabezpieczenia powierzchni drewnianych w łazience polecamy Olej do blatów marki Colorit Drewno. Podkreśla on naturalne piękno drewna, uszlachetnia je a przede wszystkim dzięki głębokiej penetracji chroni przed wilgocią. Olej wnikając w głąb drewna impregnuje je, ponadto w miejscu, gdzie zabezpieczenie się zniszczyło, można je łatwo naprawić, bez konieczności malowania na nowo całej powierzchni. 


Olej do blatów

Jak zaimpregnować drewno olejem ?

– Dokładnie wymieszać olej przed użyciem

– Nakładać na czyste i suche drewno w temperaturze pokojowej

– Za pomocą pędzla nałożyć pierwszą warstwę oleju zgodnie z kierunkiem włókien drewna

– Po około 30 minutach usunąć nadmiar oleju za pomocą czystej, suchej, bawełnianej ściereczki

– Pozostawić do wyschnięcia na około 4h

– Nałożyć drugą warstwę oleju zgodnie z kierunkiem włókien drewna

– Po około 30 minutach usunąć nadmiar oleju

– Pozostawić do wyschnięcia na około 24 h

Pielęgnacja – delikatnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym lub gąbką ścierną i odpylić i nałożyć olej czystą suchą szmatką

-Pozostawić do wyschnięcia na około 24 h

Ważne! Po zakończeniu prac nasączone olejem ściereczki bawełniane należy zanurzyć w wodzie, a następnie wysuszyć na wolnym powietrzu w celu zabezpieczenia przed samozapłonem.

Pamiętaj, aby o drewniane elementy dbać na bieżąco.